یک عده می گویند این اشک هیچ کاره است!

آیت الله بهجت (ره) :
یک عده میگویند این اشک هیچ کاره است، درحالی که این اشک مربوط است به اعلی علییّن، از آنجا استیذان* میکند و از آنجا استجابت دعا میکند.
لذا کسانی که حاجت مهمی دارند، باید بدانند، نمازها و عبادت هایی را که برای حاجت ذکر شده انجام دهند، برای اینکه چون تثبیت بکنند یا تأیید بکنند و به حاجت خودشان برسند، باید ملتفت باشند که بعد از طلب حاجت و دعا و نماز، به سجده بروند و سعی کنند به اندازه ی بال مگسی تر بشود.
اشک چشم علامت این است که مطلب تمام شد.

*استیذان: اذن طلبیدن،اجازه خواستن.
📚 منبع: کتاب جناب عشق

گناه زَهر است

جوانی از آیت الله بهجت (ره) ذکری خواست ، ایشان فرمودند : «هیچ ذکری بالاتر و مهم تر از عزم پیوسته و همیشگی بر ترک گناه نیست» ، یعنی تصمیم داشته باشی اگر خداوند صد سال هم عمر به تو داد ، حتی یک گناه نکنی ؛ همچنان که اگر صد سال عمر کنی ، حاضر نخواهی شد یک بار به اندازه ی تَهِ استکانی زهر بنوشی . حقیقت و واقع گناه هم ‌، زَهر و سَمّ است .

منبع : نفس مطمئنّه ، ص ۲۴

بیانات آیت‌الله بهجت قدس‌سره به مناسبت نهم ربیع‌الاول

علمایی که در زمان ما بودند، بلکه قدری هم جلوتر از زمان ما بودند، بعضی [از مردم] از اینها اِعانه می‌خواستند برای عیدالزهرا؛ بعضی [از علما] نمی‌دادند، بعضی‌ها هم می‌دادند.

بنده خیال می‌کنم اهل علم، اگر می‌خواهند اینجا (عیدالزهرا) خدمتی بکنند به اهل‌بیت علیهم‌السلام، برای اهل استدلال از اینها متعیّن است که سعی بکنند دلیلی بر خلافت امیرالمؤمنین صلوات‌الله‌علیه ذکر بکنند؛ ساده، برهانی، یقین‌آور، به‌طوری‌که اگر این دلیل رابه دیوار بگویند و اذن داده شود به دیوار که بگو، تصدیق کند قول او را و بگوید حق به جانب توست. و من قاطع هستم به اینکه اهل استدلال و ایمان، اگر بخواهند این‌طور ادله را پیدا کنند، پیدا می‌کنند.

نه سبّی، نه طعنی، نه شَتمی، هیچ کدام لازم نیست. بلکه این [استدلال کردن] مهم‌تر است و ممکن است ـ خدا می‌داند ـ چقدرها را داخل در حق کند. از این مطلب غافلند که این مقدم است. یکی از این ده‌تا [استدلالی] که در عمر خودش تهیه کرده است، خدا می‌داند چقدرها را مستبصر می‌کند.

چرا از این [استدلال کردن] غافلید، در [مقابل] اینکه مجلس تهیه کنید و از این کارها…؟! ما باید ملتفت باشیم، از برهان تعدی نکنیم و بدانیم که برهان، چیزهایی دارد که اصلاً این‌طور عمل‌ها ندارد. ولو فرض کنید که در همین عملیات هم آدم می‌تواند کارهایی را بکند که پیش آنها اشکال‌دار نباشد.

توصیه آیت الله بهجت

آیت‌الله بهجت قدس‌سره:
«هر روز سعی کنید یک حدیث از کتاب جهاد با نفس را مطالعه کنید و سعی نمایید به آن عمل کنید؛ بعد از یک سال خواهید دید که حتماً عوض شده‌اید؛ مانند دارویی که انسان مصرف کند و بعد از مدتی احساس بهبودی می‌کند».

امام صادق علیه‌السلام:
مَا مِنْ شَيْ‏ءٍ إِلَّا وَ لَهُ كَيْلٌ وَ وَزْنٌ إِلَّا الدُّمُوعَ فَإِنَّ الْقَطْرَةَ تُطْفِئُ بِحَاراً مِنْ نَارٍ فَإِذَا اغْرَوْرَقَتِ الْعَيْنُ بِمَائِهَا لَمْ يَرْهَقْ وَجْهَهُ قَتَرٌ وَ لَا ذِلَّةٌ فَإِذَا فَاضَتْ حَرَّمَهَا اللَّهُ عَلَى النَّارِ وَ لَوْ أَنَّ بَاكِياً بَكَى فِي أُمَّةٍ لَرُحِمُوا.

هیچ چیز نیست، جز اینکه برایش پیمانه و سنجش وجود دارد؛ مگر اشک‌های چشم. همانا یک قطره اشک می‌تواند دریایی از آتش را خاموش کند؛ و چون چشم کسی آلوده به اشک شود، هرگز چهره‌اش به خواری و تنگی نخواهد افتاد. و چون اشک چشم کسی جاری شود، خدا آتش را بر وی حرام کند؛ و اگر فردی در میان امتی بگرید، خدا آن امت را بیامرزد.

(وسائل‌الشیعه، ج۱۵، ص۲۲۷)
مرکز تنظیم و نشر آثار آیت‌الله بهجت قدس‌سره

معیار علی علیه السلام است

عشق به امام علی علیه السلام و علاقه به ساحت ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام بقدری در قلب استاد عارف آیت الله کشمیری زیاد بود که کسی نمی توانست آنرا توصیف نماید.

روزی یک نفر از اهل دانش، مطلبی را از آن شخص نقل کرد که مطابق نظر اهل سنت بود و بوی تعریف از خلیفه دوم را می داد .

آنقدر ایشان ناراحت شدند و مطلبی را بر علیه آن کلام و گوینده آن گفتند که از زبان و چهره ایشان خشم گویا بود.

مسلک ایشان اینطور بود، که معیار علی علیه السلام بود، و هر حرف از هر کس حتی از بهترین شخصیتها صادر می شد، ذره ای بوی ناآشنائی می آمد ناراحت می شد، خشم درون را بشکلی بیان می داشتند.

همچنین یکبار فرمودند : اهل علمی در نجف حرفی زد که بوی تعریف از خلیفه دوم را میداد؛ با اینکه او پیرمرد بود و من جوان بودم دوست داشتم با مشت به دهانش بکوبم !!

مرحوم جعفر آقا مجتهدی «ره» مدفون در حرم امام رضا علیه السلام که با استاد سالها رابطه دوستی داشتند بارها گفته بود:

هر وقت آقای کشمیری را می بینم به یاد امیرالمؤمنین می افتم.

📌 روح و ریحان
✍️ استاد سید علی اکبر صداقت

حدیثی ازامام حسن عسگری علیه السلام

لَیسَتِ العِبادة کِثرة الصِّیام و الصَّلاة، و إنَّما العِبادَة کِثرَة التَّفَکُّر فِی أمرِ الله
عبادت به زیاد روزه گرفتن و زیاد نماز خواندن نیست، بلکه عبادت به اندیشه زیاد در امر خداست.

📚 تحف العقول، ص ۵۱۸

شهادت ثامن‌الائمه حضرت علی‌بن‌موسی الرضا علیه‌السلام تسلیت باد

آیت‌الله بهجت قدس‌سره:
حرم مطهر حضرت امام رضا علیه‌السلام نعمت بزرگ و گران‌قدری است که در اختیار ایرانی‌هاست، عظمتش را خدا می‌داند، به‌حدی که امام جواد علیه‌السلام می‌فرماید: «زیارت پدرم از زیارت امام حسین علیه‌السلام افضل است، زیرا امام حسین علیه‌السلام را عامه و خاصه زیارت می‌کنند، ولی پدرم را جز خاصه (شیعیان دوازده امامی) زیارت نمی‌کنند».
📚 در محضر بهجت، ج۱، ص ۳۲۸

خود زائر امام حسن است …

آیت الله وحید خراسانی:
سیدالشهداء جزء برنامه اش این بود؛ تا در مدینه بود هر شب جمعه زیارت امام حسن مجتبی می رفت، کسی که ۱۲۴هزار پیغمبر در حرم او هستند، خود زائر امام حسن است …

سروده ای از علامه طباطبایی

مهر خوبان دل و دین از همه بی پروا برد
رخ شطرنج نبرد، آنچه رخ زیبا برد

تو مپندار که مجنون، سر خود مجنون گشت
ز سمک تا به سهایش کشش لیلی برد

من به سرچشمه خورشید نه خود بردم راه
ذره ای بودم و مهر تو مرا بالا برد

من خس بی سر و پایم که به سیل افتادم
او که می رفت مرا هم به دل دریا برد

جام صهبا ز کجا بود مگر دست که بود
که در این بزم بگردید و دل شیدا برد

خم ابروی تو بود و کف مینوی تو بود
که به یک جلوه ز من نام و نشان یکجا برد

خودت آموختیم مهر و خودت سوختیم
با برافروخته رویی که قرار از ما برد

همه یاران به سر راه تو بودیم ولی
خم ابروت مرا دید و ز من یغما برد

همه دلباخته بودیم و هراسان که غمت
همه را پشت سر انداخت، مرا تنها برد .

🔻۲۴ آبــاڹ ماه ‌، سالروز عروج ملکوتی روح پرفتوح عارف روشن ضمیر ، استاد الاساتید ، مفسر کبیر ، فیلسوف متبحر ، حضرت علامه سید محمد حسین طباطبایی (رحمة الله تعالی علیه)

دنیا می خواهی نماز شب بخوان، آخرت می خواهی نماز شب بخوان

علامه طباطبایی:

یک روز در مدرسه ایستاده بودم، مرحوم قاضی دستش را روی شانه هایم گذاشت و فرمود: ای فرزند، دنیا می خواهی نماز شب بخوان، آخرت می خواهی نماز شب بخوان
📙 کتاب عطش

اعزام فعالان قرآنی به اردوهای زیارتی سیاحتی
آموزش قرآن به خردسالان
برگزاری آزمونهای تخصصی حفظ رشد پلکانی
برگزاری نماز جماعت در صنایع
اشتراک نشریات قرآنی
انجام فعالیتهای قرآنی ویژه مدیران